Jak uszkadza się dysk

dysk seagate st3000dm001

Sposób awarii dysku twardego określa, w jaki sposób ma zostać naprawiony i ostatecznie, w jaki sposób zostaną odzyskane jego dane.

Istnieje wiele różnych metod naprawy dysku twardego – zewnętrzny dysk twardy, który został upuszczony, a teraz kliknięcia wymagają zupełnie innej metody naprawy niż na przykład na dysku twardym, na którym występuje awaria oprogramowania układowego. Naprawa dysku twardego i proces odzyskiwania danych jest trudny i często trudny, który powinien zostać podjęty tylko przez profesjonalną firmę zajmującą się odzyskiwaniem danych, taką jak MiP Data & Forensic

Naprawa i odzyskiwanie twardego dysku NIE JEST domeną sklepów internetowych, które nie mają wiedzy, umiejętności i sprzętu do odzyskiwania danych. Niestety fakt ten często nie powstrzymuje ich przed próbami (często z katastrofalnymi skutkami dla klienta) odzyskiwania danych. 

Co to jest Odzyskiwanie danych?

 
 
Odzyskiwanie danych to proces przywracania utraconych danych z nośników pamięci, które z tego czy innego powodu nie są już dostępne w normalny sposób. Może to wynikać z tego, że nośnik pamięci, do którego zapisano dane (np. Dysk twardy) został w jakiś sposób uszkodzony: może to być dysk twardy, który teraz „klika” po włączeniu zasilania, lub może to być serwer z kilkoma uszkodzonymi dyski twarde, do których nie można już uzyskać dostępu.
W innych przypadkach może nie być uszkodzeń fizycznych, ale dane mogły zostać utracone z powodu ich przypadkowego usunięcia lub nadpisania.
 W większości przypadków dane są przechowywane na dyskach twardych. Dyski twarde mogą uszkadzać się na wiele sposobów, a usługa odzyskiwania danych może być stosowana na każdym systemie komputerowym, który korzysta z komputerowych nośników danych, np. serwer RAID w firmie, komputer biurkowy z systemem Windows, który utrzymuje listy płac firmy, system Apple Mac w biurze grafików, zewnętrzny dysk twardy noszony w teczce biznesmena lub karty pamięci zawodowego fotografa.

Sposoby, w których dysk twardy może się uszkodzić

Kiedy w systemie wystąpi awaria dysku twardego, może to wynikać z wielu różnych powodów. Ważne jest, aby usterka została zdiagnozowana prawidłowo i prawidłowo, ponieważ określa to kroki niezbędne do pomyślnego odzyskania danych.

Istnieją cztery typy awarii dysku twardego, które mogą prowadzić do utraty danych:

  • Firmware Coruption – Uszkodzenie oprogramowania sprzętowego (Firmware) – Ten typ usterek dotyczy mikroprogramowania na dysku twardym. Napęd stanie się niedostępny i trzeba go przeprogramować przed uzyskaniem dostępu do danych
  • Electronic Failure (Awaria elektroniczna) – Zwykle spowodowane przez wzrost napięcia, na przykład podłączenie niewłaściwego zasilania sieciowego do zewnętrznego dysku twardego.
  • Usterka mechaniczna – dotyczy fizycznych problemów z dyskiem twardym – na przykład awarii głowicy spowodowanej upuszczeniem dysku lub odbiorem. Najprostszym wskazaniem, że dysk twardy ma usterkę głowicy, jest pukanie lub odgłos tykania, gdy napęd jest włączony. Do prac odzyskiwania danych w takich przypadkach wymagane jest czyste pomieszczenie (tzw. CLEAN ROOM), ponieważ napęd musi zostać otwarty.
  • Logical Corruption – odnosi się do problemów z rzeczywistymi danymi, a nie nośnika, na którym są przechowywane. Na przykład dane zostały usunięte lub ponownie zainstalowano system operacyjny itp.

Czasami możliwa jest kombinacja tych czterech, a szanse na odzyskanie danych zależą od rozmiaru powstałego uszkodzenia. 

Dlaczego warto wybrać MiP Data & Forensic

Niewiele firm zainwestowało tyle czasu i wysiłku w rozwijanie swoich możliwości odzyskiwania danych, jak MiP Data & Forensic. Od 2000 roku świadczymy profesjonalne i specjalistyczne usługi odzyskiwania danych firmom, instytucjom i osobom prywatnym w Polsce i całej Europie i jesteśmy niezwykle dumni z rangi, jaką osiągnęliśmy w tym sektorze biznesowym. Opracowaliśmy unikatowo całą gamę różnych technik, które pomagają nam odzyskać dane z każdej nowoczesnej technologii w bieżącym obiegu.

Nasz postęp w tej inwestycji zaowocował uznaniem nas za lidera w branży odzyskiwania danych zwłaszcza nasza konkurencja przynosi do nas ciężkie przypadki, bo zdają sobie sprawę, że ich wiedza nie jest odpowiednia dla naszej szerszej gamy technik.